1 października 2012

Na różowo znaczy zdrowo


Dzisiaj trochę poważniej niż zwykle. Pewnie trochę się dziwicie, że nagle litery w poście są różowe, ale tym razem nie jest to komputerowy psikus, a celowy zabieg. Chciałabym zwrócić uwagę na profilaktykę w walce z rakiem piersi, jako, że dziś mamy pierwszy października. Tradycyjnie ten miesiąc jest poświęcony tej chorobie i uświadamianiu kobietom jak ważna jest kontrola piersi. Różowa wstążka, którą na pewno kojarzycie jest symbolem tej walki. Twój rozsądek i regularne badania to podstawa zdrowia. Wystarczy kilka chwil pod prysznicem, zobacz jakie to proste, a może uratować Twoje zdrowie:


Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.mmwarszawa.pl/photo/763513/O+tym+jak+bada%C4%87+piersi+kobiety+mog%C4%85+dowiedzie%C4%87+si%C4%99+z+ulotek+takich+jak+ta%2C+drukowanych+przez+Narodowy+Fundusz+Zdrowia
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem nie tylko jak wyczujesz guzek, ale także jeśli:
- zaobserwujesz w piersi zmiany miękkie, przypominające pęcherzyk wypełniony płynem,
- zaczerwienienia i zgrubienia na skórze bez wyraźnej przyczyny,
- coś, co przypomina "skórkę pomarańczową",
- "wciągnięty" fragment skóry na piersi, trudny do przesunięcia,
- nieuzasadniony wyciek z brodawki,
- zmiana kształtu brodawki (np. jej wciągnięcie do środka),

- wyraźna, nagła różnica w wyglądzie jednej z piersi.

W Polsce co roku zapada na ta chorobę 9,6 tys. kobiet z czego 65% umiera. Dzisiaj wiadomo już na pewno, że nowotwór złośliwy jest chorobą uleczalną, ale kluczem do sukcesu jest jego wczesne wykrycie, dlatego pamiejcie raz w miesiącu sprawdźcie swoje piersi!!! Na profilaktykę nigdy nie jest za późno, w każdym wieku możesz rozpocząć się badać. Najpóźniej powinno zacząć się to robić mając 20 lat. Najlepiej jest wykonywać je tego samego dnia cyklu, kilka dni po miesiączce. Jeśli już nie masz miesiączki, badaj się co 30 dni.
W najbardziej ideanie to w wieku 25 lat przejść pierwsze badanie usg piersi, a następne zgodnie z zaleceniami lekarza. Pozwoli to na zgromadzenie materiału porównawczego i wychwycenie wszystkich niepokojących zmian. Po 35 roku życia raz do roku konsultacja z lekarzem w sprawie konieczności wykonania mammografi czy usg. 
Pamiętajcie: DOTYKAM- WYGRYWAM!


PS Pisząc tego posta podpierałam się publikacjami z Internetu (przede wszystkim ze strony www.biust.pl  www.zdrowie.gazeta.pl a także www.raknroll.pl)
26 komentarzy:

 1. Bardzo mądry post, powinno się przypominać kobietom o takich sprawach i uświadamiać kolejne :) W naszym kraju niestety bardzo ważna jest profilaktyka, bo każdy wie, jak nasze NFZ funkcjonuje...

  Własny TŻ to najlepszy mammograf :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Przecież same najlepiej znamy swoje piersi, więc wiemy kiedy coś w nich wyczujemy. Profilaktyka zdrowia powinna być wprowadzana jak najszybciej, oczywiście dostosowana do wieku dzieci. To samo jednak dotyczy edukacji vide Twój dzisiejszy wpis. Duuuuużo jest jeszcze do zrobienia w społeczeństwie.

   Usuń
  2. To prawda - dlatego moim zdaniem raz na jakiś czas warto napisać o jakiejś akcji, odkryciu, ważnej sprawie. W końcu blogerki też mają jakąś siłę przebicia i zawsze to więcej świadomych ludzi. Za dużo u nas 'wszystkomiwisizmu' - pustego konsumpcjonizmu czy właśnie niedbałości o własne zdrowie. Warto dzielić się z czytelnikami czymś więcej :)

   Usuń
  3. Zdecydowanie! Co nam po urodzie, skoro będziemy chore? Wszystkomiwisizm stał się niejako stylem bycia. Straszne to "po nas choćby potop" jak mówiła Madame de Pompadour, bez dbania o siebie i innych. Dlatego staram się przekonać otoczenie do aktywności ruchowej, zdrowych nawyków żywieniowych i profilaktyki, a że od niedawne jestem w blogosferze to pozwalam to sobie robić również tutaj :)

   Usuń
 2. przyznam się,że się nie badam, ale robi to zawsze mój ginekolog:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie każdy ginekolog to robi, warto kontrolować się raz w miesiącu samej.

   Usuń
 3. Super, że poruszyłaś ten temat. Profilaktyka jest najważniejsza!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dotykam - wygrywam, to świetne hasło takiej kampanii! Badajcie się kobitki! Przyłączam się do apelu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Hasło też mi się podoba, chwytliwe i oby przekonało niezdecydowane/sceptyczne.

   Usuń
 5. Popieram każdą tego typu akcję. To istotne, ważne i okrutnie lekceważone - a skutki widać w statystykach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, statystyki są okrutne. 65% to jest naprawdę bardzo dużo! A wystarczyłoby uświadamiać kobiety do samokontroli...

   Usuń
 6. jest też dużo takich osób, które nawet jak coś wyczują to boją się zgłosić do lekarza :/ akcja jak najbardziej przydatna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, dlatego trzeba je uświadamiać, że i szybciej udadzą się do lekarza tym większe ich szanse są na powrót do zdrowia.

   Usuń
 7. Bardzo fajnie, że o tym napisałaś. Uważam że każda kobieta niezależnie od wieku powinna regularnie badać swoje piersi.
  + Obserwuję:-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawyki powinno się wyrabiać odkąd kobieta skończy 20 lat, co miesiąc badanie aż do 80, albo i dłużej.
   Dziękuję :)

   Usuń
 8. Bardzo fajnie że poświęciłam posta takiej tematyce jak profilaktyka walki z rakiem piersi. To bardzo ważne aby żadna z Nas o tym nie zapominała a przede wszystkim abyśmy umiały same się zbadać! Dzięki Tobie dotrze to do większej ilości kobiet:)
  Super! bardzo popieram!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jeśli uda się namówić chociaż jedną dziewczynę do regularnych badań, już się cieszę. Fajnie jakby wiedza o samokontroli rozprzestrzeniła się dalej i dalej.

   Usuń
 9. Ja to taka jestem, że i tak nic nie wyczuwam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego najlepiej badac się zawsze 2-3 dni po miesiączce. Co miesiąc :)

   Usuń
 10. Zostałaś u mnie otagowana :) zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzękuję, oczywiście nie dam się długo namawiać do skorzystania z tej chwili dla siebie. Juz Malinka mnie zachęciła, a Ty utwierdziłaś w słuszności działania :)

   Usuń
 11. popieram inicjatywę. trzeba się badać..

  OdpowiedzUsuń
 12. bardzo fajnie z Twojej strony, że napisałaś o tej akcji...
  kobiety często boją się badać, wolą żyć w niewiedzy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Masz rację, najgorsze jest właśnie to, że zgłaszają się do lekarza jak już jest za późno...

   Usuń

Komentuj. Nie obrażaj.

Dziękuję!